Sprawdź, w jakiej temperaturze prać pościel, by służyła Ci przez długi czas!

Nie ma nic bardziej przyjemnego niż zapach świeżo wypranej pościeli. Gdy wieczorem kładziesz się do łóżka, od razu zasypiasz w miękkiej otoczce i masz spokojniejsze sny. Aby móc jak najdłużej cieszyć się orzeźwiającą czystością, sprawdź w jakiej temperaturze prać pościel. To ważny proces, pozwala on bowiem pozbyć się alergenów i drobnoustrojów, które mają wpływ na Twoje zdrowie. Trzymając się poniższych zasad możesz też przedłużyć żywotność każdego kompletu.

W jakiej temperaturze prać pościel, by pozbyć się z niej roztoczy?

Choć ich nie widać, mieszkają w Twojej pościeli i mają się świetnie. Nawet gdy kładziesz się spać po kąpieli, nie ma innej opcji, z czasem w każdym komplecie pojawią się zabrudzenia. Roztocza żywią się fragmentami naskórka, który mimowolnie pozostaje w pościeli. Regularna wymiana powłoczek jest więc podstawą higienicznego trybu życia. Jednak jak często to robić i w jakiej temperaturze prać pościel? Zdania są podzielone, najważniejsze to przestrzegać zaleceń producentów. Na każdej powłoczce znajduje się metka, która sugeruje, co będzie najlepsze dla tej konkretnej sztuki.

Natomiast jeśli chodzi o częstotliwość prania, zależy to od stopnia eksploatowania pościeli. Małym dzieciom i osobom w trakcie choroby trzeba bowiem zmieniać poszewki częściej. W przypadku zdrowych osób, dla własnego komfortu warto to robić co dwa tygodnie.

Temperatura wody a rodzaj pościeli

Choć na rynku znajdziesz pościel z różnego rodzaju materiałów, najczęściej będzie to bawełna lub satyna bawełniana. Dzieje się tak dlatego, że poszwy powinny oddychać i nie dopuszczać do przegrzania organizmu. Spanie pod sztuczną powłoczką nie prowadzi do niczego dobrego. Możesz tylko nabawić się odparzenia skóry, a rano obudzisz się zmęczony. Pościel z naturalnych tkanin można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, która skutecznie zabije wszelkie drobnoustroje. Jednak równie skuteczne będzie 40 lub 50 stopni. Obecnie już nikt nie gotuje poszewek, wystarczy bowiem dobra pralka z odpowiednim programem.

Ważne zasady, które w połączeniu z temperaturą wody oczyszczą pościel

Gdy już wiesz, w jakiej temperaturze prać pościel, ważne jest także kilka innych zasad. Pamiętaj o odwracaniu jej na lewą stronę przed włożeniem do pralki, co pozwoli na dłużej zachować kolory. Zapinaj zamki i guziki, aby się nie zniszczyły. Segreguj swoje pranie kolorami i nie dokładaj do pościeli niczego innego, a na pewno nie ubrań. Dzięki temu Twoje poszewki będą w dobrym stanie przez dłuższy czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl