Podpowiadamy, jak prać kołdrę! Praktyczne porady, które warto znać

Kołdry, podobnie jak poduszki i poszewki wymagają regularnego prania. Ich systematyczne czyszczenie pozwala utrzymać odpowiedni poziom higieny oraz niweluje zapachy, bakterie i roztocza. Jak prać kołdrę, by utrzymać ją w czystości, a przy tym jej nie zniszczyć? Przedstawiamy kilka praktycznych porad, które pomogą Ci w tym wyzwaniu!

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, jak prać kołdrę. Rekomendowany sposób czyszczenia pościeli zależy przede wszystkim od tego, z jakich materiałów wykonane jest jej wypełnienie. Zdecydowanie inne zabiegi zaleca się w przypadku kołder syntetycznych, a inne przy okryciach z naturalnego puchu. To bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić nawet do zniszczenia pościeli.

Jak często należy prać kołdrę?

Zalecana częstotliwość prania kołdry to kolejna kwestia, która uzależniona jest od kilku czynników. Przeciętny użytkownik, który korzysta z okrycia syntetycznego, powinien zdecydować się na pranie mniej więcej raz na pół roku. Nieco częściej należy prać kołdrę alergika – najlepiej robić to raz w miesiącu. Przesłankami do częstszego czyszczenia pościeli są także ewentualne problemy zdrowotne, np. przebyte infekcje czy nadmierna potliwość. Jak prać kołdrę syntetyczną, by najlepiej zadbać o higienę i nie uszkodzić jej włókien?

Jak prać kołdrę syntetyczną?

Kołdrę z wypełnieniem syntetycznym bez problemu wypierzesz w domowej pralce. Optymalna temperatura, która z powodzeniem poradzi sobie z roztoczami i innymi zanieczyszczeniami to 60°C. Warto jednak zwrócić uwagę na metkę, ponieważ niektóre kołdry należy prać maksymalnie w 40°C. Co istotne, tego typu okryć nie poleca się alergikom. Do prania kołdry najlepiej sprawdzą się delikatne środki – zrezygnuj z proszku, postaw na płyn do prania.

Co z kołdrą puchową?

Jak prać kołdrę puchową? To zabieg nieco bardziej skomplikowany, który zwykle zaleca się raz na 2-3 lata. Naturalne wypełnienie bardzo łatwo uszkodzić, dlatego wiele osób korzysta z usług profesjonalnej pralni. Jeśli jednak zdecydujesz się na czyszczenie okrycia w domu, pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z zaleceniami na metce. Postaw na program do prania delikatnego i niewielkie obroty. Korzystne może okazać się także wrzucenie do bębna kilku piłeczek tenisowych. Pamiętaj również, że do prania puchu najlepiej sprawdzą się detergenty, które nie zawierają enzymów.

Suszenie kołdry – co musisz wiedzieć?

Skoro wiesz już, jak prać kołdrę, pozostaje pytanie, jak ją wysuszyć? Zarówno okrycia syntetyczne, jak i puchowe najlepiej suszyć na świeżym powietrzu. Co istotne, kołdry ze sztucznym wypełnieniem możesz dodatkowo odwirować. Jeśli chcesz, by pościel szybko wyschła, wypierz ją w słoneczny dzień. Unikaj jednak wieszania jej na intensywnym słońcu.

Mamy nadzieję, że nasz wpis dostarczył Ci praktycznych informacji i wiesz już, jak prać kołdrę. Pamiętaj, że raz na jakiś czas pościel warto również wymienić. Jeśli rozważasz taką inwestycję, sprawdź ofertę naszego sklepu. Znajdziesz w niej szeroki wybór kołder puchowych i syntetycznych, a także unikatowe okrycia z owczej wełny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl