Jak wybrać poduszkę do spania? 4 najważniejsze aspekty

Dobrze przespana noc to gwarancja dobrego samopoczucia za dnia. Na jakość twojego snu wpływają różne czynniki, takie jak otoczenie, przyzwyczajenia i kondycja psychiczna. Zaskakująco duże znaczenie ma używana przez ciebie poduszka. Zapoznaj się więc z naszym artykułem i zadecyduj, jaka poduszka do spania będzie dla ciebie najlepsza.

Dlaczego to takie ważne?

Poduszka do spania ma kluczowe znaczenie dla twojego zdrowia. To od niej zależy, czy po przespanej nocy nie będziesz odczuwać dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego albo mięśni ramion. Dzięki prawidłowo dobranej poduszce możesz też zniwelować takie przypadłości, jak chrapanie lub problemy z oddychaniem w czasie snu. Dobra poduszka może mieć również wpływ na redukcję bólu głowy. Odpowiednia wysokość, twardość i rozmiar poduszki mogą zdziałać cuda.

Jak poduszka wspiera nasze ciało?

Dobrze dobrana poduszka do spania dba o to, żeby twój kręgosłup szyjny znajdował się w odpowiedniej pozycji podczas snu. Idealnie jest, gdy szyjny odcinek kręgosłupa tworzy linię prostą z odcinkiem piersiowym. Wówczas głowa spoczywa w naturalnej pozycji, a mięśnie mogą się rozluźnić. Taka pozycja zapobiega również niekorzystnemu ułożeniu narządów górnych dróg oddechowych, co wspiera prawidłowe, głębokie oddychanie podczas snu.

Wybierz z nami idealną poduszkę do spania

1. Wysoka czy niska?

Odpowiednia wysokość jest ważna, jeśli chcemy, żeby poduszka spełniała swoje prozdrowotne funkcje. Jeśli masz wąskie ramiona, powinieneś wybrać niższą poduszkę. Jeśli natomiast twoje ramiona są szerokie, sięgnij po wyższe modele. Pomoże to utrzymać prawidłową pozycję twojego ciała, zwłaszcza jeśli lubisz spać na boku.

Jaka poduszka do spania będzie dobra, jeśli preferujesz inne pozycje? Do spania na brzuchu wybierz model niski, a do odpoczynku na plecach najlepszy będzie wariant o średniej wysokości. Musisz więc zastanowić się, jaki sposób ułożenia ciała preferujesz. Jeśli masz wątpliwości, zaobserwuj swoje przyzwyczajenia przez kilka nocy z rzędu i zdecyduj, jaka wysokość poduszki do spania będzie dla ciebie optymalna.

2. Twarda czy miękka?

Obserwacja własnych przyzwyczajeń przyda ci się także do określenia preferowanej twardości poduszki do spania. Na rynku znajdziesz zarówno poduszki miękkie, które dostosowują się do kształtu ciała, jak i twarde, które wymuszają utrzymanie określonej pozycji. Jeśli często śpisz na brzuchu, korzystniejsze będzie używanie poduszki miękkiej. Jeśli natomiast preferujesz pozycję na boku, lepiej wybierz twardą poduszkę, która stworzy solidne podparcie dla kręgosłupa szyjnego. Jaka poduszka do spania jest odpowiednia dla osób śpiących na plecach? Tu kolejny raz okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie model o średniej twardości, najlepiej: profilowany. W ten sposób zapewni on zarówno anatomiczną postawę ciała, jak i odpowiednie podparcie.

3. Wypełnienie też jest ważne

Obok wysokości i twardości bardzo ważną cechą poduszki do spania jest jej wypełnienie. Na rynku znajdziesz różnego rodzaju wsady do poduszek, które charakteryzują się rozmaitymi właściwościami. Wypełnienie może być naturalne lub syntetyczne. Jeśli cenisz sobie przewiewność i lubisz „oddychające” materiały, koniecznie zdecyduj się na naturalne wypełnienie poduszki do spania. Zazwyczaj spotykany jest naturalny wsad z pierza bądź puchu. Nie jest też rzadkością poduszka do spania wypełniona wełną albo lnem. Takie poduszki posiadają też dobre właściwości termiczne i nie sprzyjają poceniu się. Wypełnienie z syntetycznych materiałów będzie znakomitym wyborem, jeśli jesteś alergikiem. Wypełnienie wykonane z poliestru czy silikonu na pewno cię nie uczuli, nie sprzyja też rozwojowi roztoczy.

4. Zwróć uwagę na rozmiar

Jaka poduszka do spania jest lepsza – duża czy mała? Na to pytanie znów najlepiej możesz sobie odpowiedzieć, przyglądając się własnym preferencjom. Duża poduszka przyda się, jeśli lubisz spać na plecach. Spora powierzchnia poduszki sprawi, że odpowiednio podparta będzie nie tylko głowa, ale także ramiona i plecy. Jeśli lubisz spać na boku, poduszka może być mniejsza. Ma wówczas podpierać głównie głowę i kark, a twoje ramiona powinny spoczywać na materacu. Śpisz na brzuchu? Możesz wybrać niewielką poduszkę.

Poduszki do zadań specjalnych

Na rynku możesz znaleźć nie tylko standardowe poduszki, ale także takie, które mogą dodatkowo pomóc zachować zdrowie. Jaka poduszka do spania będzie najlepsza na twoje problemy? Jeśli borykasz się z bólem kręgosłupa, z łatwością kupisz specjalne poduszki ortopedyczne. Mają one odpowiednio wyprofilowany kształt, który dodatkowo wesprą twój kręgosłup i mięśnie. Przez to poduszka zmniejszy napięcie w odcinku szyjnym i zniweluje ból karku, pleców, a nawet ból głowy spowodowany zwyrodnieniem kręgosłupa albo nadwerężeniem mięśni.

Zupełnie inne zadanie mają poduszki do spania dla osób zmagających się z chrapaniem. Jeśli to także twój problem, to dzięki specjalnej poduszce możesz sprawić, że twoje drogi oddechowe będą bardziej drożne podczas snu, a tobie będzie łatwiej oddychać. Wybór odpowiedniej poduszki może być wyzwaniem, jednak zachęcamy – warto przeznaczyć na to przynajmniej kilka dni (i nocy). Dzięki temu możesz zapewnić sobie dobry sen i życie bez bólu kręgosłupa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl