Korzystasz z nich każdego dnia po kąpieli i umyciu rąk. Ręczniki, bo o nich mowa, powinny być zawsze świeże i pachnące, bo tylko wtedy skutecznie absorbują wodę. I tylko takie są naprawdę przyjemne, gdy się nimi otulasz. Zbyt rzadka wymiana bielizny kąpielowej prowadzi do rozkładu brudu i zanieczyszczeń, jakie na nich osiadają. Sprawdź jak prać ręczniki, by były miękkie i czyste, a do tego starczyły na dłużej.
Jak prać ręczniki w pralce?
Nowoczesne urządzenia piorące mają dodatkowe programy, które skutecznie wypiorą ręczniki czy bieliznę pościelową. Warto z nich skorzystać, gdyż tylko wtedy pozbędziesz się roztoczy wywołujących alergie skórne. O tym, jak prać ręczniki decyduje jednak materiał, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej jest to chłonna i oddychająca bawełna, dlatego spokojnie możesz ustawiać temperaturę nawet 60 stopni Celsjusza. Chociaż już 40 stopni wystarczy, aby wyciągnąć z pralki miękkie i czyste ręczniki, które po wysuszeniu będą znów służyły przez pewien czas. Ich regularna wymiana jest jednak rekomendowana do odczuwania komfortu po każdym użyciu.
O czym trzeba pamiętać, gdy pierze się ręczniki?
Ręczniki same w sobie są dość ciężkie, a nawet te najmniejsze i najcieńsze nie są tak delikatne jak ubrania. Dlatego należy prać je osobno, bez dodatkowego wypełnienia bielizną czy innymi rzeczami. Pamiętaj też o segregacji kolorów, bo szczególnie nowe ręczniki mogą farbować. Lepiej też nie wypełniać bębna do końca, bo tego rodzaju tekstylia potrzebują miejsca do obracania. To zapewni, że będą dobrze wyprane i wypłukane z detergentów. A tych także nie dawaj zbyt wiele, bo ręczniki, w których pozostanie ich choć odrobina, nie będą miękkie.
Suszenie ręczników uzupełni proces prania
Aby cieszyć się z miękkości bielizny kąpielowej powinieneś nie tylko prać ją prawidłowo, lecz także dobrze dosuszać, najlepiej w urządzeniu mechanicznym. Jeśli korzystasz z tradycyjnej suszarki pokojowej lub wywieszasz pranie na zewnątrz, ręczniki powinny być wysuszone dość szybko i koniecznie do końca. Wtedy nie grozi Ci, że zaczną brzydko pachnieć. To samo dotyczy rozwieszania ręczników po użyciu. Zbyt długie utrzymywanie w nich wody prowadzi do osłabienia włókien i obniżenia jakości. A wtedy Twój ulubiony ręcznik stanie się sztywny i mało przyjemny.
Przestrzeganie powyższych zasad sprawi, że ręczniki w Twoim domu będą chłonne i miękkie. Zwróć jednak uwagę na to, co kupujesz, bo tylko produkty wysokiej jakości mają szansę posłużyć Ci przez dłuższy czas.