Jak często zmieniać pościel? Sprawdź, co zalecają specjaliści!

Zmiana pościeli to jeden z najczęściej zaniedbywanych obowiązków domowych. Tymczasem eksperci alarmują, że zaniechania te mogą niekorzystnie odbić się na zdrowiu i stać się przyczyną problemów z katarem, alergią, a nawet astmą! Jak często zmieniać pościel, by uniknąć ryzyka i zadbać o jakość wypoczynku? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Pamiętaj, że nawet jeśli pościel wygląda na czystą, to bardzo często jest to wrażenie pozorne. Dlaczego? Jednym z głównych pościelowych zagrożeń są roztocza. Te małe, niewidoczne dla oka pasożyty żywią się martwym naskórkiem, dlatego warunki panujące w łóżku są dla nich wręcz idealne. Co istotne, to właśnie one mogą stać się przyczyną uporczywych dolegliwości – alergie związane z roztoczami dotyczą aż sześciu milionów Polaków! Jak często zmieniać pościel, by pozbyć się tych pasożytów?

Jak usunąć roztocza z pościeli?

Najlepszym sposobem na pozbycie się nieproszonych gości z łóżka jest oczywiście częsta zmiana pościeli i jej odpowiednie pranie. Roztocza nie lubią również promieni słonecznych, dlatego warto regularnie wystawiać sypialniane akcesoria na ich działanie – dotyczy to zarówno pościeli, jak i materaca. Co zrobić, jeśli słońce nie dociera do Twojego łóżka i nie możesz sobie pozwolić na wynoszenie pościeli na dwór? Pomocny może okazać się również odkurzacz, którym oczyścisz materac przy okazji wymiany poszewek.

Jak często zmieniać pościel?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często zmieniać pościel, ponieważ zależy to od przynajmniej kilku czynników. Warto jednak zaznaczyć, że specjaliści zalecają przebieranie pościeli raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. W niektórych przypadkach rekomenduje się, by prać pościel jeszcze częściej. Do czynników, które nie służą jej świeżości, należą np.:

– problemy skórne, w tym zmiany trądzikowe,

– infekcje,

– nadmierna potliwość,

– dzielenie łóżka z pupilem.

Jak prać pościel?

Skoro wiesz już, jak często zmieniać pościel, pozostaje pytanie, jak należy ją prać? Zanim wrzucisz brudne poszewki do pralki, sprawdź zalecenia producenta – zwykle bez problemu znajdziesz je na metce. Przyjmuje się, że pościel należy prać przynajmniej w temperaturze 40°C. Z usuwaniem zanieczyszczeń najlepiej radzi sobie natomiast temperatura 60°C.

Co z kołdrą i poduszkami?

W odpowiedzi na pytanie o to, jak często zmieniać pościel, warto wspomnieć również o praniu poduszki i kołdry. Choć również jest to kwestia, która zależy od wielu czynników, to szacuje się, że przeciętny użytkownik powinien prać kołdry i poduszki raz na pół roku. Jeśli jesteś alergikiem, wykonaj taki zabieg raz w miesiącu. Kiedy wymienić pościel na nową? Poduszkę warto zmienić po upływie 2-5 lat, natomiast dobra kołdra powinna posłużyć Ci od 5 do 10 lat.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się pomocne i wiesz już, jak często zmieniać pościel. Jeśli rozważasz zakup nowych poszewek lub wymianę kołder i poduszek, to polecamy sypialniane akcesoria, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl